Proč páchne psům z tlamy?

smrad z tlamyPsovi páchne z tlamy, to je jeden z nejčastějších problémů všech chovatelů, kteří mají psa v bytě. Nejde o to, že by venkovním psům z tlamy nebylo cítit, ale tolik to nevnímáme.

Nepříjemný zápach z tlamy může být způsobený mnoha příčinami. Jednou z nich jsou bakterie zumního plaku, které smrdí a navíc způsobují zubní kámen a kaz. Další příčinou mohou být bakterie, které obývají četné záhyby v dásních tlamy psa. Pak tu máme ale i vážnější příčiny jako je problém v trávení, nemocný žaludek, ale také ucpané vyměšovací žlázky. Pokud zápach ze psí tlamy připomíná aceton, dokonce by mohl mít cukrovku!

Přípravky pro svěží dech psů

cisteni zubu psuSamozřejmě je nejlepší psovi pravidelně čistit zuby. To je ale možné jen u psů, kteří jsou na to zvyklí už od štěňátka. Psa naučte, že pokud si nechá zuby vyčistit, dostane odměnu. Existují i zubní pasty, které psům chutnají nebo zubní pasty pro psy s mátou nebo tea tree olejem. Pokud si pes nenechá zuby vyčistit použijte spreje, jejichž aplikace je mnohem jednoduší. Pokuste se zubní sprej pro psy nastříkat psovi do celé tlamy.

Proti plaku na psích zubech pomáhá i suchá strava (plak je odírán rozkousání granulí), pamlsky pro čištění zubů a speciální bonbony pro svěží dech.

Zápach z tlamy může mít i vážnější příčiny

Pokud zápach z tlamy nemůžete odstranit žádným námi popsaným postupem, zcela určitě navštivte veterináře a vyžádejte si rozbor krve psa. Zápach z tlamy může být způsobem špatným odbouráváním sacharidů. Pes může zapáchat i z důvodu, že si často olizuje řitní otvor. Je to z důvodu, že ho bolí nebo svědí. Požádejte veterináře, ať psovi vymačká žlázky pod ocasem. Tyto žlázky mají tu funkci, že odorizují výkaly. Dříve to sloužilo pro značkování teritoria.

Někteří psy velmi trpí na zduření těchto žlázek. Na konci vyměšovacího kanálu se utvoří špuntík, který nepustí tekutinu ven ani při vyměšování. Žláza se nemůže vyměšovat a může dojít až k zánětu. Jak vymačkat psovi žlázky u ocasu se dozvíte v následujícím článku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti/informace se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Proč páchne psům z tlamy?

  1. Růženka napsal:

    Dobry den,prosila bych o radu.Mam krizence civavy,pred tydnem jsme byli na odstraneni zubniho kamene a na trhani zubu.Zuby jsou ciste,ale presto pejskovi pachne s tlamy.Na radu druhych jsem mu koupila na zuby a zapach dental s morskou rasou za 260 kc ald zapach je staly(zapach rybinou)Prosim pekne ma nekdo zkusenosti co by pomohlo,jestli zmena stravy prosim poradte na muj mail.Predem dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>